Съдържание
Бернското планинско куче , известно още като Dürrbächler , Berner Sennenhung , Бернско планинско куче или Бернско планинско куче, е голямо куче, което има много таланти. Той е привързан, с добър темперамент, компаньон и верен на стопанина си. Продължете да четете, за да научите повече за нейната история и произход и грижите за тази порода.
Размер : голям.
Тегло : между 36 и 50 кг.
Тип коса : Дълга и права
Характер : Интелигентен, привързан, лоялен, верен
Здраве : Податливи на вродени заболявания
Продължителност на живота : Между 6 и 8 години.
История и произход на кучето Бернско планинско куче
Има различни теории, които се опитват да обяснят произхода на Бернското планинско куче . Един от тях смята, че произходът му води началото си от азиатско куче, мускулесто, силно, с голяма глава, къса муцуна и силни челюсти, което римляните донесли от Алпите и използвали в своите битки.
Бернско планинско куче
Друга теория, и може би най-жизнеспособната, датира от 19-ти век, когато планинското куче е било използвано от швейцарски фермери в кантон Берн като работно куче , като се има предвид, че е било интелигентно, послушно, пазещо и устойчиво на лошо време. планини, водач на стада и освен това имаше голяма сила да носи малки колички с бидони мляко в онези райони, където железопътната линия все още не беше достигнала.
Оригиналното им име "Dürrbächler" идва от малък град в кантон Берн, известен като Dürrbach, където са били отглеждани тези кучета. През 1883 г. Швейцарската киноложка асоциация организира първата си кучешка изложба, но няма място за пастири на добитък. Въпреки това, почти 10 години по-късно, ханджията от Бургдорф на име Франц Шертенлайб поднови интереса към тази порода, вдъхновен от легендите, които баща му му разказал за това красиво селскостопанско куче.
Durrbachler
Двадесет години след първата изложба на Швейцарската киноложка асоциация беше организирана друга, в която беше представено Dürrbächler или Бернско планинско куче, благодарение на няколко фенове на тази порода, които убедиха асоциацията да изложи шест мъжки и една женска.
През 1908 г. Франц Шертенлайб представя „ късокосместо Бернско планинско куче “ на юбилейната изложба на Швейцарското киноложко дружество в Лангентал . Благодарение на характеристиките на това красиво планинско куче, швейцарският геолог и натуралист Алберт Хайм, който беше съдия на този ден, се влюби в него толкова много, че реши да създаде швейцарския клуб Dürrbäch и определи Бернското планинско куче като следва:
„Той е пазач, страхотен компаньон, добър мулетар и животновъд, отличен като впрегатно животно. Той защитава децата, мил е, любящ, привързан, внимателен към всеки знак на собственика си, верен, послушен, лесен за възпитание и игрив. „Много хора обичат да ходят на вода.“ В днешно време вече не се счита за работно куче, а по-скоро за домашно и семейно куче . Това може да се дължи на факта, че в наше време вече не е необходимо да се прибягва до използването на тази порода.
Бернско планинско куче
Благодарение на големите си усилия да запази и подобри Бернското планинско куче , на 24 април 1910 г. Алберт Хайм провежда изложба в Бургдорф, в която участват 107 кучета от тази порода. Тази изложба беше толкова успешна, че през 1935 г. имаше клубове за развъждане на бернско планинско куче в Холандия , Германия, Съединените щати и Белгия.
Заедно с други породи като ентлебухско планинско куче, голямо швейцарско планинско куче и апенцелско планинско куче, те образуват четирите регионални породи кучета на Швейцарските Алпи, които заемат приблизително 62,5 процента от страната, в нейната централна и югоизточна зона. С течение на времето и след няколко кръстоски Бернското планинско куче се превърна в кучето, което познаваме днес.
Физически характеристики на кучето Бернско планинско куче
Бернското планинско куче е единствената порода кучета, която има мека и дълга коса . Различните кръстоски с течение на времето доведоха до появата на здраво куче, способно да защитава стадото и да работи като впрегатно животно. Той е висок, силен и разумен. Ушите им са средно големи и падат отстрани на главата.
Има бели петна по главата, торса, върха на опашката и краката и около врата. Освен това има кафеникав оттенък върху веждите, около бузите, по торса и по краката. Козината му има три цвята: кафяв, бял и черен.
Бернско планинско куче
Женските са с размери между 58 и 66 cm, като идеалният размер е между 60 и 63 cm. Теглото е между 40 и 50 кг. Мъжките са с размери между 64 и 70 cm, като идеалният размер е между 60 и 63 cm. Теглото варира от 45 до 60 кг.
Характер и личност на кучето Бернско планинско куче
Темпераментът му е мек. Бернското планинско куче също е много дружелюбно животно . Той винаги е близо до съседа си, като начин да покаже своето приятелство. Тази порода кучета обича да бъде със стопанина си през цялото време . Това е най-голямото му удоволствие.
Кученца Бернско планинско куче
Бернското планинско куче може да има от 10 до 12 деца. Кученцата им са много недисциплинирани и активни. Когато достигнат четири месеца, растат бързо, което ги прави податливи на наранявания и болки в костите. Следвайки диета с отлично качество, произведена с 15 процента мазнини и 24 процента протеини, вие ще можете да предотвратите бързия му растеж, тъй като това е нискокалорична диета.
Кученца Бернско планинско куче
От друга страна, когато кученцето Бернско планинско куче е у дома, покажете му неговото пространство вътре в дома и го накарайте да разбере какво е мястото за спане и какви са типичните шумове в къщата. Нека огледа всеки един от ъглите при пристигането, така че адаптацията да настъпи постепенно и нормално.
Обичайно е, че през първите нощи те вият и плачат, викайки майка си и братята и сестрите си. От друга страна, помислете за бъдещето, тоест ако няма да им позволявате да се качват на дивана или леглото, няма да им се налага да го правят, когато са малки. Свикнете го да носи нашийник и каишка, слагайте го само когато излизате и го сваляйте, когато се прибере, за да го асоциира с разходката. Физическият контакт със семейството е от съществено значение за тази порода.
Хранене и здраве на кучето Бернско планинско куче
Повечето кучета от тази порода могат да страдат от дисплазия на тазобедрената става, когато пораснат. За да предотвратите това усложнение при вашето Бернско планинско куче, важно е рутинните му упражнения да бъдат дисциплинирани от най-ранна възраст. Тази порода изисква много място, тъй като са много активни и трябва да се движат през цялото време.
Посещавайте редовно ветеринарния лекар, за да сте сигурни, че няма инфекции, рани, обриви, възпаления по носа, кожата, очите, устата или лапите. Не трябва да има секрет от очите или зачервяване. Тази грижа е от изключително значение за избягване или ранно идентифициране на възможни здравословни проблеми.
Хранене на бернско планинско куче
Бернското планинско куче е податливо на болести като всяко друго куче, въпреки че най-често срещаните проблеми са дисплазия на лакътя, дисекансен остеохондрит, хистиоцитоза, торзия на стомаха, прогресивна атрофия на ретината и термичен шок, в допълнение към дисплазия на тазобедрената става.
Що се отнася до храната, препоръчително е вашето Бернско планинско куче да яде три до пет порции суха храна с добро качество, разделени на две порции дневно. Фуражът с отлично качество ще избегне проблеми с благосъстоянието в бъдеще и освен това пари за посещения при ветеринарен лекар. Избягвайте да прехранвате кучето си с добавки като остатъци, лакомства, храна за хора, закуски и др.
Никога не му позволявайте свободно да има количеството храна, което иска. Не забравяйте винаги да предлагате прясна и много вода. Балансираната диета, ограничена до правилното количество, може да избегне множество проблеми и да предотврати появата на хронични проблеми при кучета от едри породи. Неговият растеж от раждането до достигане на максималното тегло варира от 500 g до 70 kg или повече само за 18 месеца.
Кученце Бернско планинско куче
Бернското планинско куче ще трябва да консумира киселини, аминокиселини, масла, високо смилаеми протеини, антиоксиданти и елементи като хондроитин, за да подсили характеристиките на козината и кожата си и да защити ставите си. Затлъстяването при тази порода е опасно, тъй като ставите са нейното слабо място.
Грижа за куче Бернско планинско куче
Бернското планинско куче обича да живее на открито, предимно в райони със студен климат. Трябва да правите умерени физически упражнения всеки ден, приблизително 30 минути ходене. Необходимо е да разресвате косата си два пъти седмично, за да избегнете рискове и възли. Когато започне да пада косата си, ще трябва да увеличите честотата на разресване.
Препоръчително е да се къпете на всеки три месеца, за да поддържате красивия си външен вид. В райони с високи температури къпането може да е на по-кратки интервали. Също така е необходимо да миете зъбите си ежедневно или два или три пъти седмично, за да премахнете бактериите и зъбния камък.
Порода бернско планинско куче
От друга страна, режете им ноктите и преглеждайте ушите им всяка седмица, почиствайте ги с парче памук, напоено с pH-балансиран продукт. Почиствайте само отвън веднъж месечно.
Ако температурата е много висока, не позволявайте на вашето куче да тренира енергично. Накарайте го да тренира сутрин или вечер и винаги го дръжте на хладно. Ако остане в къщата, идеалното е да използвате вентилатора или климатика, за да го охладите. Ако е извън къщата, дръжте го на сянка. Друго важно нещо е да не го допускате да тренира по асфалтирани улици, например. В идеалния случай трябва да го направите на тревата. Не позволявайте на Бернското планинско куче да носи големи тежести или да скача прекомерно, докато навърши две години, така че ставите му да са напълно оформени.
Възпитание и обучение на Бернско Зененхундско куче
Няма съмнение, че Бернското планинско куче е щастливо, когато изпълнява задача , защото обича да изпълнява. Не трябва да забравяме, че в страната си на произход много кучета от тази порода продължават да работят във ферми, като се грижат за добитъка, теглят колички и защитават своите собственици.
Бернските планински кучета също могат да бъдат обучени като спасителни кучета , особено в планински райони, където често има лавини и трусове. Някои могат да намерят ранени хора в гористи местности.
Бернско планинско куче
Това куче обича да следва следи и следователно помага да се намерят изгубени хора. Всъщност много кучешки асоциации организират различни събития, за да предизвикат уменията на различни породи работни кучета. Понастоящем аджилити е много популярна състезателна модалност сред бернците, въпреки че тяхната голяма страст е карането .
Други приятни занимания както за собственика, така и за кучето са изложбите за красота, тъй като техните физически качества са добре познати.
Бернското планинско куче е много послушно животно, така че винаги е готово да изпълнява заповедите на стопанина си . Не е агресивен, но не обича непознати, затова трябва да се социализира като кученце. За да го образовате, трябва да започнете с упражнения; тренировките трябва да са не повече от 10 минути.
Бернско планинско куче порода кучета
Използвайте конкретни думи и жестове, за да научите Бернското планинско куче какво наистина искате да прави и след като то изпълни вашите команди, ще трябва да го възнаградите с домашен любимец или лакомство. Обучението на Берн е проста, но необходима работа. Научете го да не дърпа каишката, да идва, когато го повикате, да отговаря на името му и да се облекчава на правилното място.
Бернското планинско куче е много интелигентно и може да научи много умения и команди, така че ще трябва да добавите игри за интелигентност към неговото обучение, както и различни дейности, които му помагат да остане умствено активен. Един от големите поведенчески проблеми на тази порода е деструктивността. Ако не получават достатъчно упражнения и вниманието, от което се нуждаят, Бернските планински кучета могат да бъдат много разрушителни.
Заключение
Както можете да видите, бернското или бернското планинско куче е куче с много способности , както и вярно и привързано. Отношенията му с децата са отлични, но с други кучета е доминиращ. Средният му живот е от осем до девет години, а разходите за поддръжка са високи. Той е спокоен, буден и привързан към цялото семейство, тъй като най-голямото му щастие е да бъде с любимите си хора.
Персийска овчарка – Открийте характеристиките на тази важна порода
Немски дог – Открийте нейната история, характеристики, външен вид и здраве на тази порода
Кане корсо или италиански мастиф – Ние ви разказваме всичко за тази порода
Пиренейското планинско куче | Произход, характеристики и много други
Шотландска еленова хрътка: красота, бързина и елегантност в едно куче
Швейцарска бяла овчарка – Запознайте се с всички подробности за това елегантно куче
Gordon Setter – Открийте неговата индивидуалност и отличен външен вид
Аляски маламут – Произход, характеристики и поведение на тази порода
Чехословашко вълко куче – цялата информация за тази невероятна порода
Афганистанската хрътка или афганистанската хрътка - Интелигентност и елегантност в една порода
Баска овчарка или Euskal Artzain Txakurra – Запознаване с тази баска порода кучета
Дългокосместо коли – Запознайте се с всички подробности за тази порода
Немски дог – Открийте нейната история, характеристики, външен вид и здраве на тази порода
Кане корсо или италиански мастиф – Ние ви разказваме всичко за тази порода
Бобтейл: всичко, което трябва да знаете за староанглийската овчарка
Шотландска еленова хрътка: красота, бързина и елегантност в едно куче
Норвежки елкхаунд или елкхаунд – Открийте всеки аспект на тази порода
Английски кокер шпаньол: Всичко, което трябва да знаете за тази любяща порода
Бедлингтън териер – Обясняваме всичко, което трябва да знаете за тази порода
Баска овчарка или Euskal Artzain Txakurra – Запознаване с тази баска порода кучета
Vizsla или унгарски пойнтер Научете за най-забележителните характеристики на тази енергична порода
Хърватска овчарка – Прекрасните качества и характеристики на тази порода
Динго – Всичко, което трябва да знаете за тази странна порода кучета
Andalusian Podenco – Открийте тази характерна порода за Южна Испания
Белгийска овчарка: Произход, характеристики и хранене на четирите разновидности
American Bully – Порода, която е много популярна в Съединените щати
Бултериер: Това е всичко, което трябва да знаете за тази изключителна порода
Американски стафордширски териер – Порода, която не оставя никого безразличен
Бразилски териер – характеристики, произход и поведение на тази порода
Шотландски териер (Шотландски териер) – Цялата информация за тази смела малка порода
Австралийски териер – Перфектната порода за любителите на приключенията и активността
Shiba Inu – Елегантността и характерът на голямото малко японско куче