Съдържание
Американският кокер е една от онези породи, които сега са се превърнали в перфектни домашни любимци , но от много години придружават ловците на полето, по-специално при лов на пъдпъдъци и яребици.
Тегло : около 11 кг
Тип коса: копринена и права
Характер : щастлив и уравновесен
Здраве : силно
Продължителност на живота : 12-14 години
произход
Както при повечето породи на новия континент, американският кокер води началото си от стара Европа. По-конкретно идва от Обединеното кралство . Няколко кокер шпаньоли пристигат от тази страна около 1800 г.
Породата се разпространява из целия континент и в края на века, през 1881 г., е създаден първият клуб за породата, който вече се нарича Клуб на американския кокер шпаньол.
През тези 80 години американските екземпляри започнаха да се отличават от английските, тъй като американските развъдчици веднага започнаха да работят по други линии, които отдалечиха това животно от основната му цел, лов.
Изглежда нещо свързано със северноамериканците, които вече са направили това с няколко породи, докато не ги отделят от основния ствол, генерирайки нови линии за разплод.
По това време имаше много спорове.
Това решение да се пусне кокер линия за изложби не беше лишено от спорове относно произхода й, тъй като имаше хора, които искаха породата да продължи да бъде перфектно ловно куче.
Всъщност в резултат на този спор и двата варианта започват окончателно да се разграничават и това е нещо, което се забелязва във фенотипа на кучетата, тъй като американските са с по-малки размери и с по-обилно окосмяване.
Още през 1935 г. кръстосването между двете породи е забранено и през 1946 г. Американският киноложки клуб се предава на доказателствата, признавайки, че американският кокер и английският кокер са две различни породи.
През тези години кокерът достига най-голямата си популярност и сега е в упадък, но не е застрашен от изчезване.
Американски кокер произход
Основните функции
Породата е в групата на "спортните ловни кучета" на FCI, въпреки факта, че не е била на полето от много години. В тази група, с тегло от 10 до 15 кг и височина от 33 до 39 см, той е най-малкият.
Главата му е много характерна, тъй като е много кръгла и е придружена от широка и удължена муцуна, по-плоска от тази на английския кокер, което е една от разликите му.
Козината е по-дълга от тази на породата, от която произхожда. Може да бъде права или вълниста, с вътрешен слой, който я предпазва от студа и влагата, което е резултат от дните му като ловец.
Има ресни по краката, ушите и областта на гърдите, което му придава приятелски вид, далеч от агресивен.
По отношение на тона на козината се приема плътно черно, с кафяви петна или бели петна, кремаво, тъмно червено, кафяво и кафяво с кафяви петна. От своя страна може да има два плътни цвята, стига единият да е бял.
Не можем да забравим ушите му, които изглеждат поставени много назад на главата му и видимо висят . Изглеждат огромни, но истината е, че това е оптична илюзия, причинена от косата и особено от ресните.
Характер
Гледаме много привързано и дружелюбно куче, точно както изглежда, когато го видим за първи път. Това е един от най-добрите домашни любимци, които можем да имаме, тъй като е много сладък и лоялен към любимите си хора.
Плюшеният външен вид ни помага винаги да искаме да го галим, нещо, което той няма да отхвърли. Освен това се разбира много добре с деца, с които се държи много деликатно, за да не ги нарани.
Нещо подобно се случва и с други животни, поради което е идеалното куче, ако живеем с повече домашни любимци като котки.
За разлика от своя английски роднина, който има проблеми с характера, произтичащи от безотговорно възпитание, американският кокер е много уравновесен и спокоен.
Това не означава, че той прекарва деня в сън, тъй като е активен и обича да играе. Също така е приятно да се упражнява, особено ако симулира лов.
Те обичат да се движат, което не означава, че имат проблеми с адаптирането към живота у дома и оттук успехът, който имат от самото начало като животни компаньони.
Грижа за американски кокер
Грижа за американски кокер
Като всяко куче с тази козина, това, което ще ни даде най-много работа, ще бъде косата . Така, за да изглежда в целия си блясък, трябва да го разресвате веднъж на ден.
Къпането трябва да е редовно, тъй като това гарантира чиста козина, с която ще можем да работим по-добре. Освен това, ако искаме да има вид на породата, трябва да го заведем на фризьор.
Ще трябва да планирате чести посещения, за да разплетете косата си, подстрижете, оформите и т.н., но това не е задължително да се прави всеки месец.
Не бива да гледаме на това като на разход, тъй като освен че домашният ни любимец ще изглежда по-добре, ще предотвратим развитието на паразити. Те намират идеално място във възлите на косата, така че трябва да се избягват на всяка цена.
Ушите също ще изискват много внимание , както отвън, така и особено отвътре, тъй като поради вида на ухото, което имате, ушните инфекции не са необичайни.
Как да му почистим ушите?
Трябва редовно да проверявате ушите му, по-добре да го правим всеки ден, когато идваме от улицата.
Започваме с външната част, където има тенденция да полепва мръсотия. Там може да се заплита всякакъв вид растителност, която ще премахнем, за да не се образуват възли или ядра от мръсотия.
Също така избягваме рани отвън, които могат да се получат, ако шиповете се забиват дълбоко в косъма и докосват кожата.
След като разгледахме външната част, преминаваме към вътрешната част, най-важната част. Отново проверяваме да няма шипове или чужди тела, защото ако ги има и не ги премахнем, ще развие отит .
Когато става въпрос за предотвратяването му, това помага много за премахване на излишния восък. Може да се направи с марля или физиологичен разтвор, въпреки че на пазара вече има специфични продукти за кучета, които можем да използваме.
Ако имаме съмнения, винаги ще се консултираме с ветеринарен лекар, който ще ни обясни как да почистим ушите на американския кокер по възможно най-добрия начин, без да навредим.
По-добре е да го правите ежедневно, така че е препоръчително да привикнете животното от ранна възраст , като манипулирате ушите му, почиствате областта на вътрешното ухо и т.н.
Хранене
Що се отнася до храненето на американския кокер, първото нещо, което трябва да знаем е, че имаме работа с една доста лакома порода. Яде много бързо и ако му позволим ще го прави в много по-големи количества от необходимото.
Това означава, че трябва да внимаваме колко храна слагаме в купата , като същевременно избягваме да му даваме екстри под формата на сладкиши или домашно приготвена храна, тъй като това само ще му помогне да наддаде повече.
Ето защо основното нещо е да изберете качествена храна , особено когато американският кокер е доста активно куче, което се нуждае от храна, която осигурява добро количество енергия, но без да прекалява.
Ето защо, това, което ще направим, е да купуваме качествени фуражи, от тези, които се наричат премиум. Основната характеристика на този вид храна за кучета е нейният състав.
В него се открояват протеини, почти винаги под формата на месо, въпреки че има и риба . Нормалното е основният източник на протеини да е пилешкото или агнешкото и вече има патешки, кравешки и др.
В същото време, и още повече знаейки, че има тенденция да наддава, това, което ще търсим, ще бъде храна без зърнени култури от какъвто и да е вид. Това означава, че е по-добре да не ядете пшеница или ечемик, които осигуряват твърде много въглехидрати.
Може да изглежда, че изборът на емисия ще бъде много сложен, но нищо не може да бъде по-далеч от истината. Ще търсим тези, които рекламират на плика, че са „ без зърнени храни “ и сред тях ще изберем тези, които имат по-висок процент протеин в състава си.
Ако въпреки това забележим, че нашият американски кокер наддава, винаги можем да говорим с ветеринарния лекар, за да видим дали е необходима лека храна , с по-малко мазнини и въглехидрати.
Здраве
Американският кокер не е деликатно куче, едно от онези, които изискват ходене на ветеринар всяка седмица, но като всички чисти породи има своите свързани здравословни проблеми.
Една от основните е глухотата. Всъщност около 7% от кучетата от тази порода вече са родени глухи , нещо, с което те могат да живеят, както и ние, стига да следваме поредица от насоки, за да се адаптираме към него.
Освен това, глухота може да се придобие през целия живот, ако не сме внимателни. Както всички кучета с дълги, висящи уши, ушните инфекции не са необичайни и ако не се лекуват, могат да причинят увреждане на ухото.
Затова трябва да бъдем внимателни и да проверяваме често вътрешността на ухото, особено след разходка.
Здраве на американски кокер
Очите са друго негово слабо място
Трябва да внимавате и с очите си, тъй като породата е предразположена към проблеми като катаракта или глаукома. Затова е добре от време на време ветеринарният лекар да му поглежда очите.
Тези прегледи трябва да бъдат по-чести с напредване на възрастта на животното, тъй като тогава е най-застрашено от тези патологии.
Има повече заболявания, специфични за породата
Ако говорим за американски кокери, не трябва да забравяме автоимунната хемолитична анемия, тъй като тя засяга породата .
Това е чернодробно заболяване, което се дължи на няколко причини и за щастие има лечение в по-голямата част от случаите с решения като кръвопреливане, антипаразитни средства или кортикостероиди.
Погледнато по този начин изглежда, че американският кокер е деликатно животно, но нищо не може да бъде по-далеч от истината. Глухотата е заболяване, което засяга повече тях и останалите може да страдат от него, но не е много често.
Глаукомата или катарактата обаче са нещо, от което страда всяко куче, както и анемията. Среща се по-често при тази порода, отколкото при други, но не трябва да се вманиачаваме по него. Разбира се, не бива да спираме да си купуваме екземпляр от тази порода, ако ни харесва.
Персийска овчарка – Открийте характеристиките на тази важна порода
Немски дог – Открийте нейната история, характеристики, външен вид и здраве на тази порода
Кане корсо или италиански мастиф – Ние ви разказваме всичко за тази порода
Пиренейското планинско куче | Произход, характеристики и много други
Шотландска еленова хрътка: красота, бързина и елегантност в едно куче
Швейцарска бяла овчарка – Запознайте се с всички подробности за това елегантно куче
Gordon Setter – Открийте неговата индивидуалност и отличен външен вид
Аляски маламут – Произход, характеристики и поведение на тази порода
Чехословашко вълко куче – цялата информация за тази невероятна порода
Афганистанската хрътка или афганистанската хрътка - Интелигентност и елегантност в една порода
Баска овчарка или Euskal Artzain Txakurra – Запознаване с тази баска порода кучета
Дългокосместо коли – Запознайте се с всички подробности за тази порода
Немски дог – Открийте нейната история, характеристики, външен вид и здраве на тази порода
Кане корсо или италиански мастиф – Ние ви разказваме всичко за тази порода
Бобтейл: всичко, което трябва да знаете за староанглийската овчарка
Шотландска еленова хрътка: красота, бързина и елегантност в едно куче
Норвежки елкхаунд или елкхаунд – Открийте всеки аспект на тази порода
Английски кокер шпаньол: Всичко, което трябва да знаете за тази любяща порода
Бедлингтън териер – Обясняваме всичко, което трябва да знаете за тази порода
Баска овчарка или Euskal Artzain Txakurra – Запознаване с тази баска порода кучета
Vizsla или унгарски пойнтер Научете за най-забележителните характеристики на тази енергична порода
Хърватска овчарка – Прекрасните качества и характеристики на тази порода
Динго – Всичко, което трябва да знаете за тази странна порода кучета
Andalusian Podenco – Открийте тази характерна порода за Южна Испания
Белгийска овчарка: Произход, характеристики и хранене на четирите разновидности
American Bully – Порода, която е много популярна в Съединените щати
Бултериер: Това е всичко, което трябва да знаете за тази изключителна порода
Американски стафордширски териер – Порода, която не оставя никого безразличен
Бразилски териер – характеристики, произход и поведение на тази порода
Шотландски териер (Шотландски териер) – Цялата информация за тази смела малка порода
Австралийски териер – Перфектната порода за любителите на приключенията и активността
Shiba Inu – Елегантността и характерът на голямото малко японско куче